”Benlik” Ne Anlama Geliyor?

Günlük hayat içinde birisine sinirlendiğiniz zaman ‘’Bu adam kendisini ne sanıyor?’’ gibi bir cümle kurarız. Ya da ‘’Etine buduna bakmadan ne burnunu sokuyor ki?’’ gibi tepkiler verebiliyoruz. Ya da bazı durumlarda’’ Çok çirkin görünüyorum.’’ Ya da ‘’Bu işler bana göre değil’’ gibi kendimiz hakkında yargılar içinde bulunabiliyoruz. Genel bir bakış açısı içine girdiğimiz zaman kolay bir şekilde görebiliyoruz ki, çocuklarda gelişme süreci geçirecek olan ‘’benlik’’ süreci sadece kalıtım ve gensel olarak gelişmez. Bunların yanı sıra kişinin yaşamış olduğu sosyo-kültürel durum da bu olayı fazlası ile etkiler.

benlik, benlik duygusu, benlik nedir?, benlik kavramı

Benlik kavramı, bir kişilik kavramı olarak anlaşılmasa bile kişilik kavramının kendi içinde özel ve ayrı bir öneme sahiptir. Yani benlik, tam anlamı ile kişilik anlamı taşımasa bile kişilik kavramı için de bir takım özellikler taşımaktadır. Kısacası benlik, kişinin kendisi ile ilgili olan algılamalar, bütün düşünceler, duyguların ve düşüncelerin değerlenmesinin genel anlamıdır. Bir başka deyiş ile kişinin kendi kişiliğine karşı olan tutumları ve bu kişiliğe karşı olan kanıların hepsi olmasıdır.

İnsanın tam olarak kendini tanıması ile kendini anlama yolu olarak da bilinir. İşte tam bu gibi şeylerde nedir bu böyle dediğimiz ve sinirlendiğimiz kişilerin yaptıkları hareketler olarak da anlatabiliriz. Bir diğer bakış açısı olarak da ben böyle bir kavramı ”ego” olarak da anlatabilirim. Yani kişinin kendisini hayat üzerinde nasıl gördüğü ve kendisini nasıl ifade ettiği ile alakalı olan konuların hepsinin toplamıdır. Bu olay ise tamamen psikoloji ile alakalıdır.

Yabancı Dil Bilmek Çok Avantajlı

İnsanların bir ya da birden fazla yabancı dil bilmesi sadece iletişim halin de bulunmaların da yardımcı değildir. Yani bir Türkün İngilizce bilmesi demek sadece yabancılar ile konuşurken avantajlı olma durumun da olması anlamın da değildir. Bunlara örnek verecek olur isek, soyut düşünce, zihinsel esneklik ve problem çözme ile öğrenme konuları için de yer alan çalışma belleği birden çok dil öğrenmekten olumlu yönden etkilenen bilişsel becerilerden sadece bir kaçıdır. Bu yol ile psikolojik rahatsızlıkları da atlatmak kolay bir hal almaya başlıyor. Yani açık bir şekil de belirtmek gerekir ise, zihinsel beceriler ve beyin gelişimi üzerinde de dil öğrenmenin ve bilmenin büyük avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların yanı sıra daha sayamadığımız bir çok alanda kendinizi anında belli edebilir ve hiç kimseden yardım almadan kendi işinizi kendiniz çözebilirsiniz.

yabancı dil öğrenme, yabancı dil nasıl öğrenilir?, yabancı dil avantajları, yabancı dil artıları, yabancı dil eksileri

Yani iki ya da daha fazla dil bilmek iletişim kurmanın ve akademik anlamlar da fayda sağlamasının yanın da zihinsel beceriler ve beyin gelişimi üzerinde de bir çok fayda sağlıyor. Mesela insanların bir işi ya da bilgiyi öğrenmesi ve anlaması üzerin de çok yardımı dokunuyor. Yeni işe girdiğiniz bir yer de yapılan işi anlamanız ve kavramanız ya da bir yazıyı daha çabuk kafanız da hipotez kurarak eksi ve artı yönlerini çabuk bir şekil de düşünmenizi sağlıyor. Açıkça orta da olan bir durum olarak iki ya da daha fazla dil bilmek insanların psikolojilerini son derece olumlu olarak hayatlarının her anın da yardımcı oluyor. Peki yabancı dil nasıl öğrenilir bunu açıklayalım kısaca.

Arkadaşlar, kendimden örnek vermem gerekirse, yurtdışında olduğum için aynı dili konuşan insanların olduğu yerde bulunmak çok büyük bir artı. Bu artıyı fırsata dönüştürmek ise yine bizim elimizde. Ya kursa gideceksiniz yabancı dil öğrenmek için ya da kendinize bir kız – erkek arkadaş bulacaksınız. Daima onunla konuşarak geliştirmeniz çok kısa sürecektir. Öğrenme hususu aynı zamanda hem ezberden çıkmış olacaktır hem de düşünmeden ve gramer olarak acaba doğru mu söyledim yanlış mı telaffuz ettim gibi düşüncelerden de sıyrılmanız demek olacak. Kelimeleri daima kullandığınız için de her daima aklınızda yer edecek kolay bir şekilde. Ülkemizde yabancı dil öğrenmek ise ayrı bir dert. Çünkü her öğretmenin yetisi bu konuda üst düzeyde değil. Zaten bir çok kolej, yabancı dil kursu yöneticileri öğrenilecek olan dilin konuşulduğu ülkede belirli bir süre yaşamış olan öğretmenleri tercih ederek işe alıyor. Ne kadar doğru bir yöntem bilemiyorum.